
Let me show you what I pickup up for groceries this week using Wal-Mart Grocery Pickup!
I didn’t buy a whole lot to be used for dinners, mostly a lot of items for breakfast, lunches and snacks, but still managed to score quite the haul!
Do you use Wal-Mart’s grocery pickup service? Let me tell you, it’s been a game changer for me! I’ll order my groceries online (or using the app on my phone) a day or two ahead of time (you can also add items to the order up until a few hours before your scheduled pickup time!) and then reserve a time to pick it up.
Not having to get out of your car to get your groceries, especially when you have kids in tow, is like heaven on earth!
SAVE $10 OFF YOUR FIRST WAL-MART GROCERY PICKUP ORDER USING THE FOLLOWING LINK: https://refer.walmart.com/welcome.htm…
Check out the video below to see everything I got as well as a run-down of my meal planning for the week!
GET YOUR FREE WEEKLY MEAL PLANNING TEMPLATES HERE: https://mailchi.mp/106a87712d94/mealp…
I will also include the price break-down below the video!
What I got:
Great Value Buttermilk Waffles 24 ct – $2.93
Great Value Chocolate Chip Waffles 24 ct – $2.93
(2) Great Value Honey Graham Crackers – 2 x $1.00= $2.00
(2) Great Value No Sugar Added 100% Apple Juice 64oz – 2 x $1.58= $3.16
Capri Sun 100% Berry Juice Pouches 10 ct – $2.98
Capri Sun 100% Fruit Punch Juice Pouches 10 ct – $2.98
Great Value Rising Crust Three Meat Pizza – $2.78
(2) Great Value Rising Crust Cheese Pizza – 2 x $2.78= $5.56 **substituted DiGiorno
Salad Cucumbers 2lb bag – $2.98
Great Value Fully Cooked Chicken Nuggets 32oz – $4.18
Great Value Breaded Fish Sticks 44ct – $2.98
(2) Great Value 100% Whole Wheat Bread – 2 x $1.48= $2.96
(2) Great Value 1% Low-fat Milk Gallon – 2 x $1.79= $3.58
Quaker Life Cereal 18oz box – $2.94
Pepperidge Farm Whole Grain Goldfish Crackers 30oz Carton – $6.28
Great Value Cheese Singles 24ct – $1.97
(2) Great Value Deli Style Sliced Colby & Monterey Jack Cheese 12ct – 2 x $1.84= $3.68
Hillshire Farm Ultra Thin Sliced Deli Lunch Meat, Uncured Hard Salami 7oz – $3.28
Hillshire Farm Ultra Thin Sliced Deli Lunch Meat, Oven Roasted Turkey Breast 16oz – $4.98
Hillshire Farm Ultra Thin Sliced Deli Lunch Meat, Honey Ham 16oz – $4.98
Dole Celery – $1.38
Organic Romain Lettuce Hearts, 3pk – $2.86
Wheaties 15.6oz – $3.74
Honey Nut Cheerios 29.4oz – $4.98
(4) Great Value Frozen Apple Juice, 12oz – 4 x $1.14= $4.56
Great Value Tomato Ketchup 24oz – $0.88
Great Value Cheddar Cheese Baked Snack Crackers, 21oz – $2.56
Great Value Greek Style Yogurt Raisins 1oz 6-ct – $2.28
Great Value Chocolate Flavored Cocoa Yogurt Raisins 1oz 6-ct – $2.28
Whole Carrots 1lb bag – $0.92
Marketside Broccoli Forets 12oz – $2.58
Great Value Large White Eggs 36ct – $2.12
Bananas (2.3lbs) – $0.96
(the following items were not mentioned in video)
Green Seedless Grapes (2.22 lbs) – $2.70
Winky Sugar Free Parfait 8pk – $2.48
Pepsi 12oz cans 24pk – $7.98
Mountain Dew 12oz cans 24pk – $7.98
Total: $123.45
If you haven’t tried Wal-Mart Grocery Pickup yet, BE SURE TO USE THE LINK BELOW TO SAVE $10 OFF YOUR FIRST ORDER! https://refer.walmart.com/welcome.htm…
And GET YOUR FREE WEEKLY MEAL PLANNING TEMPLATES HERE: https://mailchi.mp/106a87712d94/mealp…
Check out my post on HOW TO SAVE MONEY ON GROCERIES!

Leave a Reply